– Максимально пізні терміни посіву озимих культур, за яких умов це ще припустимо робити.
– Прийнято вважати, що оптимальні терміни сівби озимої пшениці пересічно знаходяться в межах 15-25 вересня, озимого ячменю – 20-30 вересня. Відповідно сівба пізніше вказаних дат рахується пізньою. Про те, площі засіяні до 10-15 жовтня здатні забезпечувати в більшості випадків цілком прийнятний рівень урожайності. В минулому а також поточному сезоні в зв’язку з дощовою погодою основні попередники озимих зернових культур (соняшник, соя) збиралися пізно і ще продовжуються збиратися. Рішення про сівбу в дуже пізні терміни кожен фермер приймає в індивідуальному порядку враховуючи ризики пов’язані з перезимівлею, формуванням фізіологічної, фізичної та продуктивної конструкції посіву в цілому. Однозначно, занадто пізні посіви озимих зернових культур істотно поступатимуться за продуктивністю посівам оптимальних термінів сівби. Практика свідчить про те, що за гострої необхідності кінцева дата сівби в тій, чи іншій зоні має гарантувати одержання сходів у фазі шильця. Це означає, що від дати сівби сума активних температур має складати приблизно 90 град. Отже крайня, досить ризикована дата сівби озимих культур в залежності від зони, умов року може бути в межах 1-5 листопада.
– Якою має бути норма висіву насіння за пізніх строків сівби – які рекомендовані Вам параметри висіву посівного матеріалу.
– Норми висіву насіння залежать від багатьох технологічних, зональних, погодних факторів, особливостей сортів, їх екологічного походження і звичайно ж термінів сівби. Зазвичай норми висіву насіння при пізніх термінах сівби збільшують. Якщо при оптимальних термінах сівби норма висіву західноєвропейський сортів пшениці становить 3,5-4млн/га, то при сівбі в першій половині жовтня вона має становити 4,5-5млн/га, в другій половині жовтня – до 5,5млн/га схожого насіння, розуміючи, що при дуже пізньому терміні сівби ми отримаємо одностеблевий тип посіву. Для сівби в пізні терміни більш підходять сорти Західноєвропейського екотипу, які в своїй більшості є відносно більш пізньостиглими, порівняно з вітчизняними, а також більш інтенсивно кущаться, зокрема весною. Фаза весняного кущіння даних сортів триває довше, що дозволяє сформувати кращу конструкцію посіву навесні. Яскравим прикладом цього слугують такі сорти пшениці селекції Лімагрейн як ЛГ Егмонт, Фріскі, ЛГ Керамік, Ейфорія, Плеяда. Наприклад, в минулому році при проведенні екологічних випробувань у центральній частині Вінницької області при посіві на початку третьої декади жовтня сорт ЛГ Егмонт забезпечив урожайність 12т/га, сорт ЛГ Керамік -11,3т/га, Ейфорія – 11,2т/га, Плеяда – 10,2т/га, Фріскі -10,5т/га. Велику роль відіграло раннє відновлення вегетації весною а також сучасна інтенсивна система мінерального живлення від к. «Яра». За пізньої сівби вказаних сортів на селекційній станції Лімагрейн у Черкаській області у 2022р. за інтенсивної технології вирощування урожайність вказаних сортів коливалася в межах 10-11,3т/га.
– Яка глибина сівби насіння за пізніх строків? Якщо відсутня волога або навпаки дуже велика вологість – сіяти чи ні?
– За пізніх строків сівби і нормального вологозабезпечення оптимальною глибиною сівби є 3+-0,5см. Тобто, необхідно загорнути насіння на глибину, на якій формується вузол кущіння. Мілке загортання насіння дозволить покращити надходження тепла до насіння, пришвидшити появу сходів а також максимально використати пластичний матеріал насінини на формування сильного проростка, що є передумовою задовільної перезимівлі. Сіяти озимі зернові культури у сухий або надто перезволожений грунт у дуже пізні терміни надто ризиковано. У першому випадку проростання насіння відбуватиметься після випадання опадів у «теплі зимові вікна», сходи можуть з’явитися весною. У другому випадку якість сівби, як правило, незадовільна. За дефіциту кисню насіння довго на сходить, можливе ураження хворобами. Як у першому так і другому випадку чекати хорошої продуктивності марно.
– Ваші рекомендації щодо внесення добрив одночасно з сівбою насіння у пізні строки? Внесення добрив перед сівбою?
– При сівбі у дуже пізні терміни, коли ймовірно отримати лише сходи добрива істотно не вплинуть на стан рослин восени, позаяк на даному етапі проросток формується за рахунок ендосперму насінини. Пізніше, на етапі формування третього листка-кущіння мінеральне живлення відіграє надзвичайно важливу роль. Тому, якщо вказаний етап передбачається весною, то і потреба в мінеральних елементах живлення виникне весною. Все ж на мій погляд комплексне мінеральне добриво бажано внести восени, краще всього одночасно з сівбою в рядки якщо ж звичайно дозволяють технічні засоби. Можливо також і врозкид під культивацію, чи перед проходом посівного комплексу. Завчасне осіннє внесення добрива гарантуватиме перехід елементів живлення у ґрунтовий розчин і негайне споживання рослиною весною при відновленні вегетації, тоді як при весняному внесенні потрібен час для розчинення гранули.
– Які мають бути особливості протруювання посівного матеріалу озимих зернових перед сівбою – які препарати краще застосовувати?
– Незалежно від термінів сівби протруювання насіння є обов’язковим. При пізній сівбі в протруювальну композицію бажано не включати препарати, які мають ретардантну дію. Не є обов’язковим також використання інсектицидного компоненту. За можливості доцільним буде включення мікроелементів, фізіологічно-активних препаратів.
– Що ще потрібно технологічно застосувати для оптимальної зимостійкості посівів зернових культур, щоб посіви краще перезимували?
– Головне дотриматися перерахованих вище регламентів і виконати якісну сівбу.
Технічний експерт ТОВ Лімагрейн Україна, кандидат с.г. наук Микола Романенко