Кукурудза

Як не повторити зимівлю в полі кукурудзи

Про ранні гібриди і ранню сівбу

Сезон 2022 для кукурудзи став «шоковим» – значна частина кукурудзяних площ пішла в зиму з незібраними качанами. Історія сумна. Й навіть зараз у січні ще не завершена. Як підійти до сезону 2023? Як врахувати помилки, недопрацювання, уникнути їх повторення? Про це говоримо з Володимиром Кузьмичем, продукт-менеджером компанії «Лімагрейн Україна».

– Окрім війни, інша проблема, що була цією війною спричинена – справді пізня сівба кукурудзи, в одних – з незначним запізненням, в інших – з суттєвим. А ФАО було у них як зазвичай, у багатьох – навіть велике. Вегетація затягнулась, затягнулось скидання вологи, пішли дощі. Зібрати було ніяк, прийшла й зима…

– Вже на початку сезону, напередодні сівби це можна було передбачити. Ну хіба окрім такої стіни дощів. Змінити вже було щось пізно?

– Пізні строки сівби були практично у всіх, треба було переходити на раннє ФАО. Однак здебільшого насіння було закуплене і вже велись поставки. Щось змінити аграрії не могли. Війна… Завдання було хоча б якось здійснити посівну. Багато наших клієнтів придбали наш ранній гібрид ЛГ30273, але він знаходився далеко на складських потужностях заводу, а логістична складова була порушена й багато господарств не мали фізичної змоги отримати це насіння. Це не було помилкою, так умови склалися. Якщо раніше сівба завершувалася 10 травня, пізніше зазвичай кукурудзу вже не сіяли, то в 2022 році в цю пору ще багато хто сіяв. Втім помилка вибору гібридів з ФАО все ще трапляється – не всі  й досі притримуються рекомендацій по вибору гібридів з ФАО для своїх зон вирощування, беруть занадто пізню групу стиглості.  

Зрозуміло, що цьогоріч більшість звертатиме увагу саме на ранні гібриди і на ранні терміни сівби. Однак і в своєму ранжирі такі гібриди трохи різні – один більше витримує похолодання, інший – ні, і вологість скидають по-різному….

– В минулому році ми вже торкались цієї теми, оскільки у нас в 2021 році був спеціально закладений дослід, в сезоні 2022 через війну ми його не повторили. Але його результати підтвердили промислові посіви. Тоді на ділянках західної частини Черкащини ми висівали в чотири різні терміни усю свою лінійку гібридів у порівнянні з  зубовидними конкурентами. Тоді терміни були такими: перша декада квітня, кінець другої і початок третьої декади квітня, в перших числах травня, й остання  – після 20 травня. Досліджували, як впливає термін сівби на розвиток та передзбиральну вологість і урожайність загалом.  Вже багатьом відомо, й це підтвердив дослід, що в нашій лінійці Адевей – один із кращих гібридів, з якого можна починати сівбу. Однак я завжди наголошував і зараз це повторюю. Якщо ми сіємо дуже рано кукурудзу, наприклад, в Черкаській, Київській області – це перша декада квітня, то все рівно це не означає, що ми гарантовано матимемо найкращий результат. Цим ми заклали першу, можливо найважливішу передумову цього, це так. Однак треба ще кілька факторів, кілька збігів кліматичних умов для гарного результату. Не варто думати, що ранні гібриди – це панацея нового сезону. Вони потрібні для початку ранньої сівби, оптимально ранньої звісно і для початку раннього старту збиральної компанії з досить низькою збиральною вологістю. Насамперед це стосується великих господарств, або господарств, які  орендують посівні комплекси і сівалки приходять за планом сівби. І їм потрібне рішення, що сіяти першим? І ось такі наші гібриди як Адевей, Жаклін, ЛГ31272 якраз добре проявили  себе за ранніх строків сівби. Навіть якщо розглядати ранні гібриди усіх виробників насіння, не тільки нашої компанії, то ці гібриди, передусім Адевей і Жаклін для ранніх термінів (перша-друга декада квітня) сівби будуть найкращим варіантом. Водночас слід мати на увазі, що якщо в подальшому не буде стабільного поступового наростання температури, скажімо в 20-25 числах квітня настане похолодання, розвиток рослин гальмується, і, наприклад, зубовидний гібрид, посіяний в оптимальні терміни, за температури +10-11 градусів  на глибині загортання, за наростаючої в подальшому температури покаже кращий результат. А от посіяні одночасно вони матимуть різні результати, втрата урожайності у зубовидного гібриду буде стовідсотково. Скажімо в нашому досліді 2021 року вона становила цілих 33 ц/га (133 ц/га  і 100 ц/га). 

Що ж стосується збиральної вологості, то з наших гібридів ЛГ30215 мав суттєво сухіше зерно, на цілих  3-4%, а то й 5%. Є однозначна залежність – чим гібрид більш  ранній, тим раніше він достигає й швидше скидає вологу, зерно у нього сухіше. Однак, якщо ми його вчасно не будемо збирати, як в цьому році – до грудня, тоді все нівелюється, він знову набирає вологу. Звісно, що роки за умовами різні, однак загальна кореляція саме така.

У кого значні площі сівби, тому потрібен більший портфель гібридів, бо термін сівби розтягується. Звісно, що меншим господарствам з цим впоратися легше. Ось є таке господарство на Вінничині ФГ «Флора», площі кукурудзи невеликі, є хороша сівалка Horsch, і свою кукурудзу там сіють за 2-3 дні. Це ідеальний варіант. При цьому власник правильно збудував конвеєр сівби і збирання. ФАО було різне, коли почав збиральну компанію ФАО 300-320, зерно було сухішим на 4-6% в порівнянні з  більш пізніми гібридами, коли  закінчив збирати ранню групу, у кукурудзи ФАО 350 вологість зерна вже була  на рівні з ранніми – збиральний конвеєр вийшов чудовий. І там завжди сіють в найоптимальніші терміни.

– А які гібриди більш придатні до перестоювання. Звісно, я не кажу про здатність їх зимувати….

 -В лінійці Лімагрейн однозначно не рекомендуємо затримуватись із збиранням ЛГ30315. На момент збирання він дуже швидко віддає вологість і, зазвичай, найсухіший гібрид в цій групі. Однак якщо його посіяти в оптимальні строки, скажімо 2 травня (за температури на глибині загортання + 11, то  вже  у вересні він достигає й його можна збирати з вологістю 17-18%, в залежності від року, нема сенсу аби він перестоював.

– Хіба цієї осені були гібриди з такою вологістю?

– Я вже говорив, що найсухіший у лінійці Лімагрейн був саме ЛГ30315. У більшості локацій, де він був рекомендований до вирощування, його передзбиральна вологість була  в районі 19-20%, на другому місці був ЛГ30273. Для центральних регіонів (ЛГ30315) – він шикарний, а  от сіяти його північніше не варто, це не його зона. Вже, скажімо  у Рівненській області, краще сіяти ЛГ30273.

– Цієї осені сильно постраждав і ваш Жаклін – не зібрали вчасно. Не постраждає його реноме?

– Можна сказати, що постраждало реноме взагалі такої культури як кукурудза. Однак не кукурудза ж в цьому винна, що її не могли зібрати. Фізично не могли. І Жаклін в тому числі. Не встигли зібрати соняшник, навіть соя пропала незібрана, подекуди й зараз стоїть на Житомирщині. Це біда через умови, що склалися. Якщо зазвичай після 15-17 вересня вже інтенсивно збирали кукурудзу, то минулої осені соняшник  переважно збирали аж в жовтні, а в кукурудзу ще не заходили. Її почали збирати, коли білі мухи полетіли….То ясно, яка там вологість…

Якщо орієнтуватись на три терміни сівби: 1 декада квітня, між другою і третьою декадою квітня, і першою декадою травня, то Жаклін за усіх варіантів показує один із кращих результатів. На рівні з ним ЛГ31272 і ЛГ30273. За європейськими даними по холодостійкості  Жаклін – один із кращих. Якщо сіяти Жаклін рано, збиральна вологість гібриду не перевищує 21% і він потрапляє в ТОП кращих (за результатами досліджень 2021 року), так само й за урожайністю. За його сівби в середній термін сівби збиральна вологість на момент збирання  була усього на 1 відсоток вища інших! Усього! Так само й Адевей, ЛГ30215 – вони швидко достигають і швидко висихають, з них варто починати й збиральну компанію. В цей період гібриди з ФАО 350, 340 матимуть вологість вищу на 3-7%, а у ФАО 360 взагалі 7-9% і більше.

Хочу зазначити, що із новинок добре себе показав  ЛГ31330 –  із 9 гібридів  він  потрапляв в ТОП 5 кращих, а то й ТОП 3, в залежності від терміну сівби. Серед продуктів Лімагрейн  із ФАО більше 300 він має достатньо хорошу холодостійкість, його можна сіяти  більш раніше  ніж  зубовидні гібриди конкурентів.

– Який термін сівби кукурудзи здатен перетворити рекордсмена в антирекордсмена?

– Сівба після 20 травня. Після 20 травня з усіх гібридів  ФАО за 300 – 350, 340 – вологість зерна перевищувала 26%. Хоча й за цих  Жаклін і ЛГ  31272 все рівно були сухішими.

Вів розмову Ігор Самойленко