Новина

Забезпечуємо аграріїв посівним матеріалом кукурудзи під урожай 2023 року

За даними Міністерства аграрної політики та продовольства України, цього року посівні площі під кукурудзою зменшилися з 5,4 млн га до 3,2 млн га порівняно з минулорічними. Причин того кілька, найголовніша з яких – війна і її наслідки: тимчасова окупація територій, експортна блокада, падіння ціни на зерно тощо. Утім, хай там як, але царицю полів в Україні сіятимуть, а в яких обсягах – ми запитали в продукт-менеджера компанії «Лімагрейн Україна» Володимира Кузьмича. Принагідно й поцікавилися, як уникнути помилок, допущених минулого сезону у вирощуванні кукурудзи.      

– Пане Володимире, кукурудза в портфелі компанії «Лімагрейн» займає чільне місце, під час посівної ви контактували з багатьма господарствами. Чому, на ваш погляд, вони зменшили площі під кукурудзою? 

– Цьому є кілька причин. Одна з них – організаційні проблеми, неможливість забезпечити фермерів посівним матеріалом у повному обсязі. Наприклад, коли почалося повномасштабне вторгнення – а це співпало із завершенням сезону продажу насіння, наші склади на Київщині були нам недоступні через окупацію області. До того ж туди поцілили ракетами, тож якість насіння не відповідала нормам. Окрім того протягом місяця-півтора з початку війни зупинилася підготовка й пакування насіння на підприємстві нашого партнера, розташованому біля Черкас.

Друга проблема логістична – було важко поставити товар у господарства, тож часто дистриб’ютори просили аграріїв самотужки забирати його на складах. Це ускладнило роботу логістичного відділу, адже доводилося відвантажувати й по 1-2 пелети, хоч зазвичай вони формують великі партії. Доводилося й міняти гібриди, бо потрібний був в окупованому складі або його не встигли упакувати. Відповідно логістика дорожчала, забирала багато часу, що порушувало графік посівної.

Блокування портів і пов’язані з ним проблеми з реалізацією зерна, в умовах коли кукурудза попереднього врожаю ще лежала на складах, також вплинуло на рішення аграріїв скоригувати посівні площі. Тому багато хто віддав перевагу соняшнику, сої, пшениці, навіть гречці, міняючи структуру посівів.

Але в цілому структура посівних площ змінилася не радикально. Думаю, наступного року зміни будуть більш відчутними, бо до сьогодні ще багато кукурудзи стоїть в полі. На мою думку, вирішальним буде лютий: якщо логістичні проблеми розв’яжуть, експорт відбуватиметься і ціна на зерно підніметься, то однозначно кукурудзу будуть сіяти більше. Можливо, менше, ніж раніше.

– Чи готова компанія Лімагрейн забезпечити аграріїв необхідною кількістю посівного матеріалу на наступний сезон?

– Нині вже є невеликий попит на насіння кукурудзи. Так, у нас сьогодні є деякі дефіцитні позиції, але ми можемо вирішити питання, наприклад, замінивши відсутній гібрид рівноцінним. Йдеться про дуже затребувану в господарствах ранню групу стиглості до ФАО 300, де селекція Лімагрейн традиційно сильна.

Ми маємо виробництво насіння кукурудзи в Україні, тож налаштовані забезпечити виробників на 100% українським насінням. До цього ми йшли останні роки, плануючи імпортувати лише невелику частину посівного матеріалу. Звісно, плануємо й експортувати посівний матеріал.   

– Сезон був складним не тільки через війну, але й через погодні виклики. Пізня посівна відтермінувала й збирання культур. З одного боку, це зменшує вологість зерна кукурудзи, з другого – знижує його якість. Які проблеми на кукурудзяному полі помітили ви? 

– Оглядаючи незібрані поля, душа болить. Для тих, хто кукурудзу зібрав раніше і поклав на тимчасове зберігання в рукави, ситуація краща, якість зерна збережено. Виграли також ті, хто висіяв гібриди, стійкі до полягання, так як до весни іще далеко. Зокрема Лімагрейн традиційно приділяє велику увагу цій проблемі і нині 90% наших гібридів мають високу стійкість до стеблового полягання та високу толерантність до фузаріозів.

Цього року через пізні строки збирання і вологу осінь розвинулися фузаріозні гнилі. Щоб уникнути таких проблем у майбутньому, раджу звернути увагу на гібриди Лімагрейн, які генетично стійкі до фузаріозних гнилей – ЛГ30215, Жаклін, ЛГ30273, ЛГ31272, Адевей, ЛГ31284, ЛГ31305, ЛГ31330, ЛГ31377, ЛГ31390.

Щодо вологовіддачі, то, думаю, вже всі зрозуміли: гібриди треба збирати вчасно. Хто цієї осені чекав базової вологості зерна, отримав зворотній ефект. Не прогадали ті, хто висіяв гібриди Лімагрейн з доброю вологовіддачею. Так, ЛГ30315 підтвердив своє реноме «найсухіший гібрид всієї лінійки Лімагрейн». Це зубовидний гібрид з ФАО 280, який ми не рекомендуємо рано сіяти, тож для інтенсивної технології це найкращий варіант. ЛГ30273, незважаючи на кременисто-зубовидний тип, має чудову вологовіддачу. Ми його не один рік порівнюємо із зубовидними гібридами у групі ФАО 260-280 і він показує збиральну вологість на рівні із зубовидними гібридами, а також кращу холодостійкість, Господарствам, які підбирають гібриди на наступний рік, він буде цікавим ще й огляду на високу врожайність.

– Від яких агрономічних промахів у виробництві кукурудзи ви б хотіли застерегти  наступного сезону?

– Найбільші огріхи цього року сталися через незалежні від нас причини –війну. Сіяли пізно і це спричинило негативні наслідки. А от завдяки підбору гібридів за групами стиглості можна було краще організувати посівну і збиральну кампанії, диверсифікувати ризики. Я би рекомендував для Полісся, півночі Лісостепової зони мати в структурі посівів 30% гібриду ЛГ30215, Жаклін, 30-40% – гібридів ЛГ30273 або ЛГ31272 і Адевей. Це оптимальний баланс для правильної організації збирання та сушіння зерна. 

Дуже цікавий нещодавно зареєстрований гібрид ЛГ31305 ФАО 290. На жаль, через війну його не поставили на демо в Україну 2022 року, ми його навіть не могли висіяти на демо, тільки в екологічних випробуваннях, де він дуже добре себе показав, як гібрид з високим потенціалом урожайності і гарною вологовіддачею у своїй групі. На цей сезон 2022-23 очікуємо його поставки. Господарства, які віддають превагу ФАО 290-320, зацікавлять гібриди ЛГ31305 і ЛГ31330 – вони дуже урожайні і мають високі агрономічні показник. ЛГ31305 взагалі має дуже добрий баланс агрономічних і економічних характеристик: високу вологовіддачу, холодостійкість, стійкість до стеблового вилягання, фузаріозів, сажкових хвороб і високу врожайність. 

Цього року ми говоримо про проблеми із вологовіддачею гібридів, але не варто забувати й про посухостійкість, адже деякі регіони потерпали саме від браку вологи. Гібрид ЛГ31272 ФАО 270 з великим потенціалом урожайності і дуже високою посухостійкістю продемонстрованою протягом 2020 посушливого року на фоні конкурентів найкраще себе показав, а 2021 р. на демоділянках був лідером урожайності серед гібридів ФАО 250-300. У 2022 році в Хмельницькій області, Ярмолинецький р-н ТОВ Хорост Плюс ЛГ31272 показав чудовий результат за технологією господарства на органічному удобренні і дав можливість реалізувати потенціал в 13т/га в перерахунку на базову.

– Ми говорили про зменшення рентабельності вирощування кукурудзи  – через падіння ціни на зерно, зростання вартості добрив, пального тощо. На вашу думку, чи збережеться ця тенденція наступного сезону?    

– Культур, які дають прибуток, у нас небагато. Кукурудза одна з них. От цього року навіть той, хто отримав по 7-8 т\га і досушив зерно на власній сушарці, отримати прибуток 100-200 дол\га залежно від поля.

Але надалі заробляти, як раніше, буде важче. Наша економіка все більше інтегрується з європейської, відтак зростають податки, вартість добрив, ЗЗР, насіння. Сьогодні через війну компанії-оригінатори насіння працюють «в нуль», бо ціни на насіння вони не піднімали, хоча затратна частина була велика. Тож наступного сезону ціни піднімуться. У цій ситуації, щоб зберегти рентабельність виробництва, аграріям треба правильно підбирати гібрид і ретельно – технологію. Я рекомендую гібриди лінійки Гідранео – вони стабільні, пластичні і результативні в будь-яких умовах. Зважаючи на здорожчання міндобрив, актуальними будуть гібриди, які більш ефективно використовують мінеральне живлення, зокрема азотне – ЛГ31330, ЛГ31272. Але добрива під кукурудзу потрібно вносити однозначно!. Звісно, їх к-сть буде меншою, що вплине на урожайність. Але, думаю, ціна на зерно кукурудзи виросте в близькій перспективі і культура буде більш рентабельною.

Кукурудза для нашого господарства – одна з пріоритетних культур. Тому обираємо для виробництва найкращі гібриди провідних селекційний компаній. Цього року лідером щодо врожайності виявився гібрид ЛГ 30273 (ФАО 260) компанії «Лімагрейн», показавши середній результат 10,8 т\га у сухому зерні. А на полях, де вносили органічне добриво, гібрид уродив по 12,0 т\га у сухому зерні. Тобто ми побачили, що ЛГ 30273 добре реагує на удобрення – обов’язково використаємо цю характеристику наступного сезону. Та й за іншими показниками – стійкістю до хвороб, вилягання він був на висоті.

Через значну кількість опадів у нашій зоні зерно кукурудзи доволі повільно скидало вологу, ми пізніше приступили до збирання врожаю. Так, ЛГ30273 молотили в жовтні з вологістю в районі 26%. Менше з тим ми гібридом задоволені і плануємо його висівати наступного року.

Володимир Середа, головний агроном СТОВ «Романів», Волинська область